Tüp Bebek Ankara

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

 

Bebek haberi iki kişilik bir aileyi, kocaman mutlu bir yuvaya çevirir. Bazı çiftler bu mutluluk için çok beklemeyebilir. Bazıları yaşanan jinekolojik, hormonal ve genetik nedenlerden dolayı bu mutluluk gecikebiliyor. Kısırlık günümüzde çözümsüz bir problem değildir. Bu soruna karşı geliştirilen tüp bebek tedavileri ile başarılı sonuçlar alınabiliyor.

 

 Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

 

Kadından alınan yumurtalar laboratuvar ortamında erkekten alınan spermler ile döllenir. En iyi kalitede olan embriyolar kadının rahmine yerleştirilir. Bu şekilde sorunları olan çiftler tüp bebek merkezleri üzerinden başvurular yaparak tedavi süreci başlatabilir. Bu merkezde tedavi süreci bireyselleştirilmiştir. Kişiye özel olarak hazırlanan tedavi yönteminde en ince detaylar bile gözetiliyor. Ankara bu tedavi süreçlerinin başarılı bir şekilde yürütüldüğü bir şehirdir.

 

Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Uygulanır?

 

1930’lu yıllarda bulunan bu tedavi yöntemi ile yapılan ilk uygulama 1978 yılında İngiltere de olmuştur. İlk dönemlerde bu tedavi sadece tüpleri tıkalı olan hastalara uygulanmakta idi. Günümüzde gelinen noktada ise erkek kısırlığı dahil pek çok kısırlık nedeni bu tedaviler ile aşılabiliyor.

Aşağıdaki durumlar için tüp bebek ankara merkezinde tedaviler yapılmaktadır.

 • Sebebi bulunamayan kısırlıkta
 • Kadınlardaki fallop tüplerinin tıkalı olması durumunda
 • Yumurtlama bozuklukları olan kadınlarda ve ileri derecede polikistik over sendromu yaşayanlarda
 • Düşük yumurtalık rezervi olan kadınlarda
 • Çikolata kistleri denilen endometriyoma ve Endometriyozis hastalığı durumunda
 • Sperm sayısı ve kalite bozuklukları yaşayan erkeklerde
 • Aşılama uygulamalarının başarısız olduğu durumlarda
 • İmmunolojik problemlerde
 • Aileden gelen genetik araştırma gerektiren durumlarda bu tedaviye başvurulabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisindeki Aşamalar

1978 yılından bu yana 6 milyon bebek tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelmiştir. Bu tedavi süreçlerinde belirli aşamalar bulunur. Tedaviye başlamak isteyen çiftler süreci şu şekilde takip edeceklerdir.

 

 

 

 1.) İlk Görüşme

 

 Çiftler ilk görüşmeye geldiklerinde gerçekten bu tedavinin gerek olup olmadığı konusunda görüşmeler yaparlar. Özellikle gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek riskler önceden belirlenir. Gebe kalmadan önce bu problemler için önemler alınmaktadır. Tedavinin başarı oranları hakkında bilgilendirme yapılır. Tedavi planı hazırlanır. Ve gebelik öncesindeki beslenme, folit asit kullanımı ve aşılar hakkında danışmanlık verilir.

 

 2.) Yumurtalıkların Uyarılması

 

 Bu aşamada adetin ikinci ya da üçüncü gününde ultrason ile muayene yapılır. Bu muayenede yumurtalıkların normal olup olmadığı incelenir. Rahim duvarında kalınlaşma, yumurtalıklarda kist tespit edilir ise tedavi, öncelikle bu sorunların çözümü için ertelenebilir. Eğer herhangi bir sorun yok ise ankara tüp bebek merkezi içerisinde şu şekilde bir sıralama takip edilir.

 - Yumurta geliştirici iğne tedavisi ile süreç başlar.

 - 2 ile 3 gün aralıklarında kanda ve ultrasonda östrodiol düzeylerine bakılır. Bu şekilde yumurtalık gelişimi incelenir.

 - Belirli olgunluğa ve büyüklüğe ulaşan yumurtaların çatlaması için iğne yapılma aşamasına geçilir.

 - Çatlama iğnesi sonrasında 34- 36 saat beklenir. Sonrasında ise yumurta toplama prosedürü uygulanır.

 

 3.) Yumurta Toplama Prosedürü

 

 Yumurtalar önce laboratuvara gelir. Sonra özel işlemlerden geçirilerek olgun olanlar seçilir. Sperm ile döllenmesi sağlanan yumurtaların gelişimi embriyologlar tarafından takip edilir. Kaliteli embriyolar 3 ya da 5 gün sonra ana rahmine transfer edilir. Bu transfer gününün belirlenmesinde hasta özellikler, embriyo sayısı ve kalitesine bakılır.

 

 4.) Embriyo Transferi

 

 Anesteziye gerek kalmadan yapılan tüp bebek ankara tedavilerinde transfer öncesinde rahim ağzı ve vajen özel solüsyonlar ile temizlenir. Embriyo nazik bir şekilde rahim içine yerleştirilir. Abdominal ultrasonlar ile yapılan bu işlemlerde hastanın idrara sıkışık olması önemlidir. Bu şekilde daha net görüntü alınır. Embriyonun rahme tutunması ve gelişimi için bir süre beklenebiliyor. Transfer sonrasında 12. Gün kanda gebelik testi ile tedavinin sonuçları görülebiliyor.

 

 Tüp Bebek Tedavi Süresi

 

 Tedavi süreci adet döneminin ikinci ya da üçüncü günü başlamaktadır. Ve süreç ankara tüp bebek doktoru olan Prof. Dr. Hulusi Zeyneloğlu gerekli tedavi aşamalarını tamamlaması ile 15- 18 gün sürebiliyor. Bu süre hastanın tedaviye yanıtına ve kullanılan ilacın dozuna göre değişebilir. Tedavi boyunca 2- 3 gün aralıklar ile kontroller yapılır. Bu süreçte kan değerleri ve rahim duvarının kalınlığı takip edilir.

 

 Tüp Bebek’te Başarı

 

 

Çiftin özelliklerine, merkezden merkeze ve ankara tüp bebek doktoru olan Prof Dr.  Hulusi Zeyneloğlu başarısına göre değişebilir. Genel olarak dünyada kabul gören oranlara göre yapılan tedavi yüzde 30 ile 70 arasında başarı sağlayabilir. En önemli faktör kadının yaşıdır. 20 ile 30 yaşları arası kadınlarda ideal üreme yaşıdır. Modern tıbbın tüm imkanlarına rağmen yüzde 30’luk bir grup çocuk sahibi olmayabiliyor.

 

Adres

Başkent Üniversitesi, Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi, Şehit Temal Kuğuğlu Cad. No:34 Bahçelievler ANKARA 06000

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ankara Dışından Gelecekler

Ankara Dışından gelecek hastalarımız, AŞTİ Ankaray’a (Metro) binip, Maltepe Durağında inip, Gülseren Sok. çıkışını kullanabilirler. Merkezimiz Gülseren Sok.’ı kesen Kubilay Sokağın sağda 50 metre ilerisindedir.

Sayfalar

 • Ankara Tüp Bebek
 • Hulusi Zeyneloğlu Kimdir?
 • Gebe Kalamıyorum
 • Tüp Bebek Tedavisi
 • Blog

Telefonlar

GSM : 0530-544 98 66
Direkt sekreterya
0312 232 4400 x 306 veya 148
Merkezi randevu sistemi
0312 212 8282
Faks: 0312 232 3912